Buffalo i Philly – krótki portret dwóch drużyn z największymi szansami na spotkanie podczas Super Bowl 2023

Super Bowl przed nami. Spójrzmy na dwie drużyny, które zdaniem polskich bukmacherów mają największą szansę spotkać się w wielkim finale.

Buffalo i Philly

Buffalo Bills – żywa legenda

Buffalo Bills to jedna z największych legend futbolu amerykańskiego. Klub ma siedzibę w obszarze metropolitalnym Buffalo. Klub występuje w National Football League (NFL) jako tzw. „klub członkowski” dywizji wschodniej American Football Conference (AFC). Buffalo rozgrywają swoje mecze na Highmark Stadium w Orchard Park w stanie Nowy Jork. 

Założony w 1960 roku jako klub czarterowy American Football League (AFL), dołączył do NFL w 1970 roku po fuzji AFL-NFL. Nazwa „Bills” pochodzi od franczyzy All-America Football Conference (AAFC) z Buffalo, która z kolei zyskała ten przydomek na cześć zachodniego myśliwego i kowboja Buffalo Billa. Czerpiąc większość swojej bazy fanów spośród mieszkańców zachodniego Nowego Jorku, Bills są jedyną drużyną NFL, która rozgrywa domowe mecze w tym stanie. Właścicielami tego klubu sportowego są Terry i Kim Pegula, którzy kupili Bills po śmierci oryginalnego właściciela Ralpha Wilsona w 2014 roku.

Bills zdobyli kolejne mistrzostwa AFL w 1964 i 1965 roku jako jedyna drużyna występująca w sportach zawodowych i reprezentująca Buffalo. Po dołączeniu do NFL walczyli o przetrwanie w lidze w latach 70., zanim stali się pretendentami do tronu. Złoty okres największych klubowych sukcesów przypadł na dekadę od późnych lat 80. do późnych lat 90. 

Największy sukces odnieśli w latach 1990-1993, kiedy to ustanowili rekord USA i wystąpili w czterech kolejnych finałach Super Bowl. Tak się jednak składa, że nie udało im się wygrać ani jednego z nich! Od początku lat 2000 do połowy lat 2010 Bills przetrwali najdłuższą 17-letnią posuchę w rozgrywkach playoff w północnoamerykańskich rozgrywkach. Wpłynęło to na kondycję finansową klubu. Ostatecznie powrócili w niezłym stylu pod koniec 2010 roku, chociaż bez meczu w ramach Super Bowl. Obok Minnesota Vikings dzierżą rekord klubów NFL, które… nie wygrały Super Bowl. Miejcie to na względzie, zanim zaczniecie sprawdzać zakłady bukmacherskie na Super Bowl 2023.

Philadelphia Eagles

Philadelphia Eagles to znana drużyna futbolu amerykańskiego z siedzibą w Filadelfii. Eagles rywalizują w National Football League (NFL) jako klub członkowski National Football Conference (NFC) Dywizji Wschodniej. Drużyna dysponuje stadionem w kompleksie sportowym South Philadelphia.

Klub powstał w 1933 roku w miejsce zbankrutowanego Frankford Yellow Jackets, kiedy to grupa finansowa kierowana przez Berta Bella zabezpieczyła prawa do udziału w ramach NFL w Filadelfii. Od momentu powstania Eagles pojawili się w playoffach 28 razy, zdobyli 15 tytułów dywizji (11 w NFC East), wystąpili w czterech meczach mistrzowskich NFL sprzed fuzji, wygrywając trzy z nich (1948, 1949 i 1960), a także pojawili się w trzech finałach Super Bowl, wygrywając Super Bowl LII na koniec sezonu 2017.

Drużyna zasłynęła intensywną rywalizacją z sąsiednim klubem futbolowym New York Giants. Została ona sklasyfikowana przez dziennikarzy i krytyków sportowych jako jedna z największych „wojen klubowych” wszechczasów. Zdaniem redakcji Sports Illustrated jest to czwarta najbardziej emocjonująca rywalizacja w całej lidze NFL. Redakcja ESPN uznała, iż zawzięta walka pomiędzy tymi dwoma klubami nie ma sobie równych w historii futbolu amerykańskiego.

To jednak nie koniec potyczek Eagles. Fani obstawiania w sieci pamiętają poważną kosę z Dallas Cowboys, która trwała przez kilka dekad od lat 60. oraz utarczki z Washington Commanders. Znana jest również ich walka o trofea z Pittsburgh Steelers, znana w mediach jako „bitwa o Pensylwanię”. Sięga ona aż 1933 r. Drużyna z Filadelfii plasuje się wśród najlepszych w lidze pod względem frekwencji i wyprzedała każdy mecz od sezonu 1999.

Właścicielem Eagles jest Jeffrey Lurie, który kupił klub od poprzedniego właściciela Normana Bramana za 195 milionów dolarów 6 maja 1994 roku. W 2017 roku Forbes wycenił klub na 2,65 miliarda dolarów. Tym samym Eagles uplasowali się na 10. miejscu wśród wszystkich drużyn NFL pod względem wartości netto.

0 / 5. Ocen: 0

Najlepsi bukmacherzy

Back to top button