Jak obstawiać zakłady poniżej / powyżej? Zalety i wady!

Zakłady bukmacherskie zdecydowanie najczęściej kojarzą nam się z typowaniem wyniku konkretnego spotkania. Do tego przyzwyczaiły nas stereotypy, zgodnie z którymi najczęściej stawia się na “swoją” drużynę, a standardowo uatrakcyjnia się tym samym kibicowanie. Tymczasem jednak w typowaniu nie musimy być właśnie stereotypowi. Jesteśmy za to w stanie realizować się na wielu mniej standardowych polach, stawiając na zdarzenia inne niż wynik konkretnego spotkania.

zalety i wady under over
Jak obstawiać zakłady poniżej / powyżej? Zalety i wady!

Jednym z najpopularniejszych (zwłaszcza ostatnio) modeli typowania jest stawianie zakładów typu poniżej/powyżej. Na czym on jednak polega, na co można w nim stawiać i jakie ma to wszystko zalety i wady?

Poniżej / powyżej – o co chodzi w tym modelu obstawiania?

Formuła poniżej/powyżej pozwala nam na stawianie na różnego rodzaju zdarzenia, które w obrębie jednego spotkania sportowego są w stanie wydarzyć się kilkakrotnie. Obstawiając w tej formule mamy 50% szans na wygraną – stawiamy bowiem na to, czy dana rzecz wydarzy się mniej lub więcej niż określona ilość razy. Pod ten model typowania można podpiąć bardzo wiele zdarzeń. Z uwagi na zainteresowanie, jakim się on cieszy bukmacherzy online jak najbardziej z tego korzystają.

Zakłady typu poniżej/powyżej nie są tymi standardowymi, podobnie jak HT/FT – dlatego też dostać się do nich możemy z poziomu podglądu konkretnego meczu lub po rozwinięciu wszystkich możliwych do wybrania zdarzeń (zazwyczaj poprzez kliknięcie w ich liczbę). Zwykle wygląda to w ten sposób, że do wyboru zyskujemy zakład typu poniżej / powyżej, na przykład na bramki strzelone przez oba zespoły. Zakład ten jednak dzieli się na kilka rynków, w których możemy wybrać to, że obie drużyny strzelą (na przykład):

  • poniżej 3,5 goli,
  • powyżej 2,5 goli,
  • poniżej 1,5 gola.
sts online aktualne bonusy
Kod promocyjny BETONLINE na dodatkowy zakład bez ryzyka w STS

Zakłady typu poniżej/powyżej w przeważającej większości występują w postaci liczb z połówką. Nie ma ona większego znaczenia, jednak wyklucza możliwość pojawienia się “remisu”. Jeżeli postawilibyśmy na to, że w meczu padnie poniżej 2 bramek, w przypadku pojawienia się dokładnie takiej ich ilości mielibyśmy remis. Jeśli zaś stawiamy na to, że padnie ich poniżej 2,5, przy dwóch bramkach wygrywamy.

Zakłady typu poniżej/powyżej najlepiej sprawdzają się w przypadku spotkań z niższych poziomów ligowych, w których rywalizacja jest mniej przewidywalna, ale bardziej emocjonująca. Mniej jest tam zwykle kalkulacji i gry asekuracyjnej, a więcej – czystego grania. Dlatego też to właśnie obstawiających mniej popularne rozgrywki ten właśnie model typowania powinien zainteresować zdecydowanie najbardziej.

Fuksiarz Polski bukmacher onlineBonus
Cashback bez limitu500 PLN
Zakład bez ryzyka500 PLN bez obrotu
Mega Kursy BoostTAK
Early-PayoutTAK
Rejestracjawww.Fuksiarz.pl
Nowa oferta bonusów Polskiego bukmachera Fuksiarz

Na co można stawiać w formule poniżej / powyżej?

Formuła poniżej / powyżej jest niesamowicie elastyczna w kontekście obstawiania. Najlepsi bukmacherzy online mają w jej przypadku dużą swobodę, gdyż można do niej przypisać większość tych zdarzeń, które mają charakter powtarzalny i są w stanie pojawiać się w danym spotkaniu od kilku do kilkunastu razy.

Najpopularniejszym rynkiem, który obstawia się w tej formule jest oczywiście rynek na strzelone bramki – czy to przez jeden z zespołów, czy też przez obie drużyny. Rynek ten jest popularnym dodatkiem do tego najbardziej standardowego, w którym wskazujemy na zwycięzcę spotkania sportowego.

typowanie superbet
Dodatkowe bonusy w Superbet z kodem promocyjnym: BETONLINE

Równie popularne okazuje się być obstawianie żółtych kartek, rzutów rożnych i rzutów wolnych. Stałe fragmenty potrafią zdarzać się bardzo często – bywają jednak też spotkania, w których jest ich jak na lekarstwo.

Bardzo ciekawie przedstawia się również rynek na czas przy piłce któregoś z grających zespołów. Zdarza się tak, że pod względem tej statystyki któraś z drużyn znacząco przeważa. Z tym jednak, że nie zawsze znajduje to swoje odbicie w ostatecznym wyniku spotkania (chociażby ze względu na brak skuteczności). Rynek na czas przy piłce jest nieco łatwiejszy do przewidzenia i przeanalizowania, a ma na niego wpływ dużo rzeczy, które możemy sprawdzić. Dlatego też cieszy się on sporą popularnością.

Warto wiedzieć: formuła obstawiania poniżej / powyżej jest domeną zakładów przedmeczowych. Choć można ją spotkać również przy obstawianiu meczów na żywo, to nie tam realizuje się najbardziej.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl830 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Zalety obstawiania w modelu poniżej / powyżej

Zdecydowanie największą zaletą formuły obstawiania poniżej / powyżej jest to, że oferuje ona aż 50% szans na osiągnięcie sukcesu i poprawne obstawienie zdarzenia. To znacznie więcej niż w przypadku standardowego rynku – w nim szansa na wygraną wynosi zaledwie 33%. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego modelu typowania. Do kolejnych, równie istotnych, zaliczyć można:

  • możliwość bardziej precyzyjnej analizy – ta nie musi brać pod uwagę całokształtu drużyny, rozgrywek i porównania obu drużyn, ale konkretny aspekt, na który chcemy postawić,
  • szansa na łatwe budowanie zakładów akumulacyjnych, o ile dany bukmacher pozwala na komponowanie ich z różnych zdarzeń z obrębu tego samego spotkania (opcja ta dostępna jest na przykład w narzędziu zwanym betbuilderem),
betfan obstawianie za darmo
Darmowe promocje i bonusy u Polskiego bukmachera Betfan
  • większe kursy bukmacherskie – po zakłady tego typu bardzo często sięga się w momencie, w którym kursy na najbardziej standardowy rynek nie stoją na wysokim poziomie,
  • ciekawsze obstawianie – ten model obstawiania to też opcja dla osób znudzonych najbardziej standardowym typowaniem.

Wady modelu poniżej / powyżej

Oczywiście typowanie zdarzeń poniżej / powyżej posiada również pewne wady, które powinniśmy mieć na uwadze jeszcze zanim tak właściwie po nie sięgniemy. Tą główną i najbardziej zauważalną jest fakt, że zakłady tego typu są dość ryzykowne i nieprzewidywalne. Jeśli z analizy wyjdzie nam, że zespół gra dość agresywnie i często zdarza mu się wyłapywać żółte kartki, nie musi sprawdzić się to w kolejnym jego spotkaniu. Zwłaszcza że kartki są rzeczą czysto losową i niewynikającą z taktyki. Ma na nią wpływ mnóstwo czynników – nie tylko forma, ale i strategia na dany mecz, jego arbiter, a nawet warunki pogodowe, które tak właściwie ciężko jest przewidzieć.

Model poniżej / powyżej to też opcja, która może nie sprawdzić się w meczach najwyższych lig światowych. Te słyną bowiem z gry asekuracyjnej, kalkulacji i chęci walki o punkty bardziej niż o to, by pokazać się z dobrej strony.

5 / 5. Ocen: 5

Najlepsi bukmacherzy

Back to top button