Od wielu dziesięcioleci głównym celem funkcjonowania większości podmiotów gospodarczych jest konkurencyjność osiągana poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. W każdej dekadzie pojawiają się przecież kolejne. Wiele jednak czynników w przypadku biznesu dużego i małego blokuje inwestowanie w technologie, a chodzi o koszty lub kwestie organizacyjne. Teraz jednak w czasach kryzysu nie mieliśmy wyjścia. Wszyscy inwestorzy, którym zależy na sukcesie, muszą się skoncentrować na bardzo dynamicznej modernizacji. Spowodowane jest to oczywiście kryzysem, który wywołała pandemia koronawirusa. W efekcie firmy, które oferują darmowe gry jak poker online, ale także producenci obuwia, czy też oprogramowania, muszą się koncentrować na lepszym wyposażeniu pracowników w najlepsze zdobycze techniki. Chodzi nie tylko o nowoczesne komputery, ale także inwestowanie w technologie, które będą gwarantowały większą wygodę pracy i usprawnienie zdalnego funkcjonowania pracowników, które obecnie jest już normą i tak chyba pozostanie.

Firmy muszą wykorzystać technologie efektywnie
Konkurencja na bardzo różnych rynkach lokalnych i globalnych będzie tylko i wyłącznie skuteczna, jeżeli przedsiębiorstwa będą efektywnie wykorzystywać technologie. Nie wystarczy być zorientowanym w najnowszym oprogramowaniu i zainwestować dużo pieniędzy w zakup najbardziej nowoczesnych technologii wykorzystywanych w usługach lub produkcji. Dużo będzie zależało od samej organizacji i właśnie efektywności, czyli skuteczności. Same narzędzia, jakimi są technologie, na nic się zdadzą, jeżeli trafią w ręce osoby niezorientowanej w temacie lub będącej całkowitym amatorem. Dlatego równie istotne oprócz inwestowania w technologie będzie także inwestowanie w szkolenie pracowników, a także kadry zarządzające. Tylko wtedy firmy będą mogły korzystać z efektów takich modernizacji technologicznych.
Technologie chmurowe w służbie zdrowia
Wielu specjalistów zajmujących się innowacyjnymi technologiami stosowanymi w kryzysie zwraca uwagę na bardzo dużą rolę, w kontekście globalnej pandemii, wykorzystania technologii chmurowych. Wcześniej też były one stosowane przez podmioty gospodarcze, ale nie na taką skalę jak obecnie. Wpłynęła na to właśnie sytuacja konieczności funkcjonowania wielu firm w sposób zdalny. Jednocześnie też zauważyliśmy, jak ogromne będzie to mieć znaczenie w przypadku służby zdrowia. Praca w chmurze sprawdziła się przecież, jeśli chodzi o przygotowanie nowych rozwiązań, a także zagwarantowanie zabezpieczenia przed niespodziewanymi wydarzeniami. Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to technologie chmurowe przeszły niezwykle pozytywnie test w zakresie monitorowania, a także przydzielania zasobów krytycznych. Skutecznie można było rozdzielać łóżka na intensywnej terapii, a także respiratory. Poza tym chmury są wykorzystywane do zdalnego zagwarantowania usług publicznych. Doskonale sprawdzają się w systemie sądowniczym, a także, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. Chmura pozwala także szybciej przestawić się na przykład liniom produkcyjnym na produkowanie takich artykułów jak:
- maski;
- respiratory.
Przyspieszenie w urzędach i mediach
Zmiany tego rodzaju zachodzą zresztą w zaskakującym wręcz tempie. Nikt się nie spodziewał, że będą one tak intensywne. Doskonałym przykładem był tu, chociażby ogromny wzrost z uwagi na koronawirusa ruchu internetowego, jeśli chodzi o urzędy zajmujące się bezrobotnymi w Nowym Jorku. A to właśnie nic innego jak chmura Google umożliwiła wówczas wydajność działania do odpowiedniego poziomu zaledwie w 48 godzin. Kolejnym przykładem była telewizja internetowa Yahoo Finance. Tu wystarczył praktycznie jeden dzień, aby przestawić się całkowicie z tradycyjnej transmisji ze studia na w 100 % zdalną obsługę. Zapewne, gdyby to były normalne okoliczności, to tego rodzaju modyfikacje technologiczne zajęłyby wiele lat. W pandemii tak naprawdę w kilka dni na całym świecie pracownicy zdołali się przestawić na realizowanie obowiązków zawodowych z domu.